ארונה של אורנה פורת הונח על הבמה המרכזית של התיאטרון הממלכתי בתיאטרון הקאמרי ביום שישי האחרון, ולא רק היעדרם המוחלט של שחקנים מהדור הצעיר והנוכחי של התיאטרון הישראלי ניכר. לאלה שאהבו את אורנה פורת והיו חלק ממצב רוחה הטוב, הפייסני והעצוב כשמתה בגיל 91, לא הייתה לה שום קריירה לקלוע בניצן. מותה היה סוג של סוף טוב, שבישר על ידי ארוחת הצהריים של טריפני על בימת התיאטרון.

השחקנית ילידת גרמניה ועטורת הפרסים הישראלית אורנה פורת נולדה בשנת 1924 לאירין קליין בקלן כבת לאב פרוטסטנטי ואם קתולית שהייתה חברה בצעירות ההיטלר בילדותה

הלווייתה נערכה בשעה 10:00 בבוקר ביום שישי בתיאטרון הקאמרי בתל אביב, שם הקדישה עשרות שנים מחייה למשחק. אורנה פורת (אירן קליין) נולדה בקלן ב- 6 ביוני 1924. אביה ווילי, רואה חשבון, הנחיל לה אהבה לטבע ואמה אליז, חובבת אמנות שוויתרו על הקריירה שלה לגידול ילדים.

אביה ווילי

רואה חשבון שהיווה השראה לאהבתה לטבע, היה קתולי, אמה אליז, חובבת אמנות שנאלצה לנטוש את הקריירה שלה כדי לגדל את ילדיה, הייתה פרוטסטנטית, אך אורנה פורת החליטה להיות אתאיסט והתעניין ברעיונות סוציאליסטיים. אביה היה קתולי, אמה פרוטסטנטית, ובצעירותה בחרה באתאיזם על פני סוציאליזם. במשך שנים אביו היה חבר ב"נוער ההיטלר ", אך משפחתו התנגדה לחברות כזו.

תומאס מאן ראה אותה

פרננדו ארבל כתב עליה הצגה, היא הקימה תיאטרון ילדים בתל אביב הנושא את שמה, היא זוכת פרס אמת בישראל, יש לה מפתחות לערים תל אביב ו קלן ויש לה קומץ דוקטורט לשם כבוד. בשנים אלה הייתה פורת חברה ב"נוער ההיטלר ", אף שמשפחתה התנגדה לשייכות זו.

מסורת זו עקבה אחר הדור הבא של משפחת בנאי

כולל אורנה ואחיה מאיר ואביתר. אביה של אורנה בנאי היה שופט בבאר שבע, ואמה הייתה מנהלת החינוך בעיר. לאסן סי לנו זוכרים את שנינותה של אורנה פורת, את הרבגוניות שלה, את הקסם שלה, את הסקרנות שלה, את הפתיחות שלה, את הפתיחות שלה, את השנינות שלה.

לאחר שדחתה את תיאטרון הבימה אהל

התקבלה לתיאטרון הקאמרי, שם לקחה את שמה העברי. היא שיחקה בסיטקום הישראלי קרובים (קרובים, "קרוב אחד, יקירתי") בין השנים 1983 – 1986. קורותיה בתקופה זו הובילו להחלטתה לעזוב את גרמניה בסוף המלחמה.

ספרה מייקי משנת 2016 זכה בפרס הספרות של דבורה עומר

רות קאנר הייתה יוצרת הפקות תיאטרון ניסיוניות בראשית שנות השמונים. כיום היא פרופסור במכון לאמנויות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב בישראל, מנהלת את קבוצת התיאטרון רות קנר ומזוהה עם להקת המחול בת שבע בתל אביב.

שתי הפקות בולטות של השנה שעברה על הבמה הישראלית היו הרצח של רצח

דרמה פוליטית נהדרת מאת חנוך לוין – ומיסטר וולף – עיבוד מקומי למחזה אנגלי משעשע. שתי ההפקות הגו על ידי רות כנר ולהקת המחול בת שבע בתל אביב והיא הייתה מנהלת אורחת של תיאטרון X-Cai בטוקיו, יפן.

עשרות הפקות אחרות הוצגו בפסטיבלי תיאטרון

בתיאטראות שוליים ובהרכבי ילדים ונוער. סקר שנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 1992 מצא כי כמעט שליש מכלל האנשים בישראל משתתפים בהצגות לפחות פעם בשנה. בשנת 1990, עשרת התיאטראות הציבוריים הפיקו 140 הצגות ומכרו מיליון וחצי כרטיסים.

אומרים שבשנים 1987-8 התנדנדה המטוטלת בתיאטרון החברתי

האמנותי והמקצועי בישראל. הרפרטואר פותח בכדי לענות על רצונו של הציבור ליצירות מבוצעות, לעיכול ומכובד. דוגמה לכך היא גל המחזות של נאשוויל וויליאמס וארתור מילר משנות החמישים, שחווה תחייה בשנות התשעים וה -1992.

פורת זכתה בפרס אמת למדע

אמנות ותרבות שהוענק על ידי ראש ממשלת ישראל. השרה בשנת 2005. השחקנית הגרמנית אורנה פורת השחקנית וויקי ביוגרפיה, גיל, בעל, נכסים, משפחה, אינסטגרם, טוויטר ועובדות אחרות על שחקנית התיאטרון ילידת ישראל אורנה פורת. אייקון העתיד החל לעבוד בתיאטרון הקאמרי בישראל בשנת 1948, השנה בה הוקמה האומה.

בהנהגתו של היו"ר ובעל הרוב לב לבייב ומנכ"ל מברהם נובוגרוקי

היא אחת מקבוצות ההשקעות הגדולות במדינה. גלול מטה כדי ללמוד הכל על השחקנית הגרמנית אורנה פורת, מה שאתה צריך לדעת על מערכות היחסים האחרונות, העדכונים, המשפחה וכל דבר אחר שמזכה אותה.

תגובות