“היא-סטוריה” הוא פרויקט ללא כוונת רווח שהוקם ב-2013 במטרה להפיץ בצורה נגישה מידע בעברית על נשים שעשו היסטוריה בתחומים שונים, בדגש על מגוון תרבותי, פוליטי, תקופתי וגיאוגרפי.

“כיוון שלגברים יש היסטוריה, קשה להם לדמיין איך זה לגדול ללא היסטוריה. או את התחושה של התרחבות העצמי כתוצאה מהגילוי שגם לנו יש מורשת ראויה. לצד הגאווה יש גם זעם, על שנמנע מאיתנו הידע החשוב הזה.” (ג’ודי שיקגו)

הרעיון המרכזי שעומד מאחורי המיזם, ומלווה את התיאוריה הפמיניסטית מאחורי המושג “היא-סטוריה” (herstory), הוא כי לעתים קרובות מדי, פועלן של נשים או אירועים שהשפיעו במיוחד על נשים אינם זוכים למקום הראוי להם בנרטיב ההיסטורי המרכזי.

הם נדחקים הצידה, כאילו היו אירועים שוליים או נקודתיים, ולבסוף נמחים מדפי ההיסטוריה לחלוטין. לא מוקדשים להם ערכים אנציקלופדיים, הם לא מתוארים ביצירות קולנוע וספרות, הם לא מונצחים בשמות רחובות ומוסדות, הם אינם נלמדים במערכות החינוך ולא מציינים אותם בימים לאומיים או תרבותיים – לפחות לא בתדירות ובעומק שבהם נעשים אלו עבור אירועים שבמרכזם גברים.

התוצאה העגומה היא דורות של א/נשים המאמינות ומאמינים כי זהו עולם של גברים.

“לאורך רוב ההיסטוריה, פלוני אלמוני היה האישה.” (וירג’יניה וולף)

כל זה נכון במיוחד עבור נשים מתרבויות לא-מערביות, נשים שאינן סיסג’נדריות-הטרוסקסואליות או נשים העוסקות בתחומים שנתפסים כשוליים למרות משמעותם וחשיבותם הקריטיות לחיי כולנו, כגון חינוך, רווחה, פילנתרופיה או אקטיביזם.

לכן, ב”היא-סטוריה” הדגש הוא על ביטול ההיררכיה: נשים אפריקאיות ואסייתיות מוצגות לצד נשים אירופיות ואמריקאיות, מלכות לצד מתנגדות משטר, ממציאות לצד משוררות, נשים שסיפור חייהן מהווה מופת לצד נשים שפשעו. כולן חלק מהמורשת שלנו, כולן הטביעו חותם בהיסטוריה ואת כולן ראוי להנציח.

“נשים שמתנהגות יפה לרוב לא עושות היסטוריה.” (לורל תאצ’ר אולריך)

עד 2017 פעל “היא-סטוריה” באופן בלעדי כעמוד פייסבוק המלווה בקהילה תומכת ומעורבת. כבר היום נעשה שימוש בפוסטים של “היא-סטוריה” ביוזמות המבקשות להעלות נשים על סדר היום. אנחנו מקבלות פניות ממדריכות טיולים, מארגונים ועמותות, מבעלות חברות ומנשות חינוך ורוח המעוניינות לשלב בפעילותן ידע היסטורי על נשים. אפשר לראות כמה מהיוזמות האלה כאן.

אתר האינטרנט שלנו מציע מעתה פלטפורמה נוספת: מאגר מתעדכן של הפוסטים העולים לעמוד הפייסבוק, המאפשר חיפוש על פי סיווגים שונים, כגון תחומי עיסוק, ארצות מוצא ותאריכים. האתר הזה נועד בראש ובראשונה להיות כלי התומך בפרויקטים לקידום ידע על נשים ועל פועלן, והשימוש בחומרים שלנו פתוח לכולן. על מנת לתעד ולתת השראה לפרויקטים נוספים, נשמח אם תצרו עמנו קשר ותיידעו אותנו על השימוש שאתן מעוניינות לעשות בחומרים שעומדים לרשותכן ואנחנו נפרסם את היוזמה שלכן באתר.

“אני אישית מעולם לא הצלחתי לגלות פמיניזם מהו; אני רק יודעת שאנשים קוראים לי פמיניסטית בכל פעם שאני מבטאת רגשות שמבדילים אותי מסמרטוט רצפה.” (רבקה וסט)

למעוניינות במידע בשפה שאינה עברית, אנחנו מפעילות אתר מקביל בשם The women’s history project הפועל במתכונת דומה, וגם לו עמוד פייסבוק המתעדכן מדי יום.

דניאלה קרני-הראל בנתה עבורנו את האתר בידיה המיומנות ובסבלנות אין קץ, ועל כך תודתנו הרבה.

דורין שוורצמן איירה עבורנו את הבאנר היפהפה שבראש האתר.